Wizyta u psychiatry – bez obaw: kiedy warto się zgłosić, jak przebiega wizyta?

15/09/2021

Wizyta u psychiatry może wiązać się z uczuciem lęku, wstydu, czy oporem i odwlekaniem skorzystania z konsultacji. Podłożem tego mogą być stereotypy, które warto przełamywać. Gdy odczuwamy dolegliwości fizyczne korzystamy z pomocy specjalistów, tak samo gdy występują trudności psychiczne warto udać się po wsparcie do psychiatry, psychologa lub psychoterapeuty. Korzystanie z pomocy jest wyrazem siły i dojrzałości, nie jest słabością.

Psychiatra jest lekarzem, który pomaga w leczeniu chorób, zaburzeń, innych trudności związanych ze zdrowiem psychicznym – wspiera poprawę samopoczucia i ogólnego funkcjonowania. Specjalista rozpoznaje choroby lub ich brak, dostosowuje leczenie, udziela zaleceń. Celem korzystania z konsultacji z psychiatrą jest uzyskanie poprawy zdrowia psychicznego i ogólnego dobrostanu.

Z różnych przyczyn np. lęku, czy niewiedzy może pojawiać się unikanie umówienia się na wizytę. Czas jest cenny – im wcześniej zostanie wdrożone leczenie, tym większe szanse na poprawę i zatrzymanie nasilania się objawów. Czasem skorzystanie z pomocy psychiatry nie jest łatwą decyzją, jednak warto ją podjąć, przezwyciężyć stres, żeby zadbać o swoje zdrowie i życie.

Kim jest psychiatra?

Psychiatra to lekarz medycyny, który ukończył studia lekarskie i specjalizację z dziedziny psychiatrii. Ma uprawnienia do wystawiania: recept na leki, zwolnień lekarskich, skierowań na badania czy skierowań do szpitala. Psychiatra to wykształcona osoba, posiadająca doświadczenie w leczeniu trudności psychicznych i wspieraniu pacjentów.

Psychiatrę obowiązuje tajemnica zawodowa – specjalista nie może udostępniać informacji osobom nieuprawnionym. Możesz swobodnie i w bezpiecznych warunkach opowiadać o swoich trudnościach.

Kiedy warto się zgłosić?

Na konsultację psychiatryczną warto zgłosić się gdy, myślisz i czujesz, że potrzebujesz takiej formy pomocy. Lepiej sprawdzić swoje wątpliwości niż myśleć „może to nie potrzebne, może przesadzam”. Na wizytę u lekarza można udać się zawsze, gdy pojawiają się obawy dotyczące stanu zdrowia. Gdy czujesz, że trudności Cię przytłaczają, czujesz pogorszenie funkcjonowania i brak wewnętrznej równowagi – skorzystaj z pomocy psychiatrycznej.

Przykładowe trudności, które warto skonsultować z psychiatrą to:

 • Poczucie lęku, niepokoju, napięcia,
 • Wycofywanie się z kontaktu z ludźmi,
 • Przewlekłe zmęczenie,
 • Długotrwały stres,
 • Problemu z koncentracją,
 • Brak motywacji i energii do działania,
 • Nadmierne poczucie winy,
 • Zaburzenia odżywiania,
 • Problemy ze snem,
 • Samookaleczenia,
 • Myśli samobójcze,
 • Zaburzenia nastroju,
 • Odczuwanie dużego pobudzenia, mała ilość snu, występowanie gonitwy myśli,
 • Zachowania ryzykowne – szkodliwe dla zdrowia lub życia.

Ponadto na wizytę warto umówić się:

 • gdy inny specjalista zasugerował skorzystanie z tej formy pomocy np. psycholog, czy psychoterapeuta,
 • w innych sytuacjach, gdy czujesz, że potrzebujesz pomocy w powrocie do równowagi psychicznej i optymalnego funkcjonowania.

Przebieg wizyty

Wizyta polega przede wszystkim na rozmowie, która jest pogłębiona i szczegółowa. W przyjaznej atmosferze psychiatra zadaje pytania, na które pacjent odpowiada, mając też możliwość zadawania swoich pytań.

Pierwsza konsultacja jest dłuższa, trwa ok. 40-60 min. Ma na celu: wzajemne zapoznanie się,  zrozumienie trudności i przygotowanie planu leczenia. Z reguły kolejne konsultacje są krótsze trwają ok. 20-30 min.  Gdy lekarz zna już historię, na wizycie kontrolnej sprawdza postępy leczenia, zadaje   pytania dotyczące samopoczucia, ogólnego funkcjonowania, czy występowania skutków ubocznych przyjmowanych leków.

Podczas wizyty lekarz może zadawać różne pytania dotyczące m.in.:

 • Przyczyny zgłoszenia się – jakie problemy występują, jakie pacjent ma oczekiwania, potrzeby, czy obawy,
 • Aktualnej sytuacji życiowej – obszary: pracy, rodziny, związków, czy stylu życia,
 • Stanu emocjonalnego, jakości snu, efektywności pamięci, czy ogólnych sprawności,
 • Przeszłości np. dzieciństwa, historii przebytych chorób, czy zaburzeń psychicznych występujących w rodzinie.

Zadawane pytania mają na celu zebrać jak najwięcej informacji, które pomogą jak najlepiej zrozumieć pacjenta, jego trudności i stan, żeby dobrać odpowiednie leczenie.

Jeśli podczas wizyty pojawią się jakieś wątpliwości lub obawy na bieżąco zadawaj lekarzowi pytania. Staraj się otwarcie mówić o swoich przemyśleniach i odczuciach. Pamiętaj, że jeśli nie chcesz, nie musisz od razu odpowiadać na wszystkie pytania. Jednak warto mieć świadomość, że im więcej prawdziwych informacji przekażesz specjaliście, zwiększają się szanse na skuteczne leczenie.

Jak się przygotować?

Przygotowanie się do wizyty nie jest konieczne, ale może być pomocne. Nie trzeba planować całości rozmowy, można się wstępnie przygotować – np. uporządkować myśli, które chce się przekazać na wizycie. Psychiatra kieruje rozmową, wspiera w momentach, gdy trudno jest coś wyrazić słowami. Ważne jest, żeby pacjent mówił szczerze i nie ukrywał faktów. Im więcej rzetelnych informacji ma lekarz, tym lepiej może dostosować leczenie. Psychiatra nie ocenia, chce pomóc w zdrowieniu.

Przed wizytą, jeśli jest dostępna, warto przygotować historię leczenia – dotychczasową dokumentację medyczną, czy informacje o przyjmowanych lekach. Warto również zastanowić się nad tym, co jest najbardziej istotne, co chcę powiedzieć na wizycie np. co najbardziej mi przeszkadza w aktualnym funkcjonowaniu. Można zapisać te informacje w punktach na kartce, żeby na wizycie czegoś nie pominąć.

Ponadto warto przemyśleć „kiedy pojawiły się problemy, jak wpływają na bieżącą sytuację?”. Przyjrzeć się objawom „jakie mają nasilenie, kiedy się pojawiają, z jaką częstotliwością, czy są powiązane z jakąś konkretną sytuacją?”.  Zastanowić się czy występują inne, ważne wydarzenia mające wpływ na aktualny stan.

Jak pomaga?

Korzystanie z konsultacji psychiatrycznych pomaga w leczeniu chorób, zaburzeń, innych trudności związanych ze zdrowiem psychicznym. Ta forma leczenia wspiera poprawę samopoczucia i ogólnego funkcjonowania. Specjalista rozpoznaje choroby lub ich brak, dostosowuje leczenie, udziela zaleceń. Celem korzystania z konsultacji z psychiatrycznych jest uzyskanie poprawy zdrowia psychicznego i ogólnego dobrostanu.

Psychiatra pomaga dobrać odpowiednie leczenie może to być: farmakoterapia, psychoterapia lub może zalecić skorzystanie z konsultacji u innych specjalistów np. psychodietetyka, neurologa, czy wykonanie dodatkowych badań.

Autor artykułu: Paulina Konieczna

Łukasz Strzelczyk
Tematyka: 
Zobacz wszystkie wpisy

Medonow

W naszym Centrum Medycznym Kraków Nowa Huta oferujemy skuteczną opiekę zdrowia psychicznego. Dzięki doświadczonemu zespołowi specjalistów i holistycznym metodom wspieramy klientów w poprawie dobrostanu psychicznego.

Adres

Osiedle Wysokie 21,
31-819 Kraków

Email

rejestracja@medonow.pl
biuro@medonow.pl

Telefony

+48 691 449 988
+48 691 449 677

Umów wizytę
homeenvelopephone-handset linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram